Ból głowy Andrzeja Dudy

Autor: Stan Polityki 14 lutego 2020

Andrzej Duda był w styczniu liderem zaufania, liderem sondaży prezydenckich w I i II turze, a większość Polaków oceniała jego prezydenturę pozytywnie. Wszystko byłoby świetnie, gdyby nie fakt, że Bronisław Komorowski w styczniu 2015 roku miał… jeszcze lepsze sondaże. Oto 3 niepokojące dla Andrzeja Dudy porównania z Bronisławem Komorowskim, które mogą przyprawić go o ból głowy.

Andrzej Duda jest niekwestionowanym faworytem w wyścigu prezydenckim w Polsce. Mogłoby się wydawać, że jego pozycja w wyścigu o Pałac Prezydencki jest niezagrożona. Problem polega na tym, że 5 lat temu dokładnie w tym samym momencie kampanii prezydenckiej, czyli w styczniu 2015 Bronisław Komorowski miał zdecydowanie lepsze sondaże niż obecna głowa państwa. Porównajmy sytuację wyjściową Andrzeja Dudy z sytuacją Bronisława Komorowskiego 5 lat temu. Porównujemy sondaże ze stycznia 2015 roku z tymi ze stycznia 2020 roku i tak oto powstaje zestawienie 3 porównań z Bronisławem Komorowskim, które nie spodobają się Andrzejowi Dudzie.

1. Sondaże Prezydenckie - I tura

Sondażowy stan I tury wyborów prezydenckich (styczeń 2015 a styczeń 2020)

 • Bronisław Komorowski (01.2015)
 • Andrzej Duda (01.2015)
 • Andrzej Duda (01.2020)
 • Małgorzata Kidawa-Błońska (01.2020)

Zacznijmy od sondaży wyborczych. Te dla Bronisława Komorowskiego w styczniu 2015 roku były bardzo korzystne, średnia sondaży w styczniu dawała Bronisławowi Komorowskiemu (po rozdzieleniu niezdecydowanych) aż 66% poparcia przy 22% poparcia dla Andrzeja Dudy. Przy wynikach sprzed 5 lat średnie poparcie dla Andrzeja Dudy wypada niezwykle blado. Patrząc na średnią sondaży z prognozy StanPolityki.pl, wynik Andrzeja Dudy to “tylko” 46% przy 26% poparcia dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Sondażowy stan II tury wyborów prezydenckich (styczeń 2015 a styczeń 2020)

 • Bronisław Komorowski (01.2015)
 • Andrzej Duda (01.2015)
 • Andrzej Duda (01.2020)
 • Małgorzata Kidawa-Błońska (01.2020)

Jeszcze większą dysproporcję widać, gdy porównamy sondaże dotyczące II tury wyborów. W styczniu 2015 roku sondaże pokazywały, że gdyby doszło do II tury Komorowski – Duda wynik tych wyborów kształtowałby się na poziomie 75% do 25% na korzyść byłego Prezydenta. Dziś wynik Andrzeja Dudy w starciu z Małgorzatą Kidawą-Błońską w II turze waha się pomiędzy 55:45 do nawet remisowego 50:50 z sondażu IBSP

Pamiętajmy też, że w historii wszystkich kampanii prezydenckich, każdy bez wyjątku Prezydent ubiegający się o reelekcję (Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski) w trakcie kampanii wyborczej tracił poparcie. Na razie brak argumentów na to, że Andrzej Duda wyłamie się z tej “tradycji”.

2. Ocena Prezydentury

Ocena prezydentury Andrzeja Dudy (01.2020)

To, w jaki sposób oceniamy pracę Prezydenta, powinno wpływać na naszą decyzję czy chcemy wybrać go na następną kadencję. To swoiste przedłużenie umowy o pracę z Prezydentem, skoro oceniamy tę pracę dobrze, to nie powinno być problemu prawda? W styczniowym sondażu Kantar dla Faktów TVN 56% Polaków oceniło prezydenturę Andrzeja Dudy “dobrze” a 37% oceniło ją “źle”. Wynik ten może wydawać się imponujący, skoro ponad połowie Polaków podoba się, w jaki sposób Andrzeja Duda sprawuje swój urząd.

Ocena prezydentury Bronisława Komorowskiego (01.2015)

Problem polega na tym, że jeśli popatrzymy na ocenę prezydentury Bronisława Komorowskiego w styczniu 2015 roku, to te oceny są jeszcze lepsze. W badaniu TNS (czyli dzisiejszego Kantaru) aż 65% Polaków oceniało prezydenturę Bronisława Komorowskiego “dobrze” a tylko 23% oceniało ją “źle”. Czyli kolejny raz Bronisław Komorowski miał lepsze sondaże w styczniu 2015 roku niż Andrzej Duda w styczniu 2020 roku.

3. Zaufanie do Prezydenta

Zaufanie do A. Dudy i M. Kidawy-Błońskiej (01.2020)

 • A. Duda - ufa
 • A. Duda - nie ufa
 • M. Kidawa-Błońska - ufa
 • M. Kidawa-Błońska - nie ufa

Prezydent jako lider zaufania wśród polityków to w Polsce dosyć długa tradycja, dlatego nie jest tajemnicą, że Andrzejowi Dudzie ufa najwięcej Polaków. W styczniowym sondażu CBOS aż 64% Polaków zadeklarowało, że ufa Andrzejowi Dudzie, a 23% zadeklarowało, że mu nie ufa. Jego głównej kontrkandydatce, czyli Małgorzacie Kidawie-Błońskiej ufało w styczniu 37% Polaków, a nie ufało 25% czyli różnica w zaufaniu pomiędzy głównymi konkurentami w starciu prezydenckim wynosiła imponujące prawie 40 p.p.

Zaufanie do B. Komorowskiego (01.2015)

 • Zaufanie
 • Nieufność
 • Obojętność
 • Nieznajomość

Jednak gdy przyjrzymy się zaufaniu do głowy państwa w styczniu 2015 roku, jest ono jeszcze bardziej imponujące. W sondażu CBOS na początku 2015 roku Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu ufało aż 78%, a nie ufało tylko 10% badanych.

Zaufanie do A. Dudy (01.2015)

 • Zaufanie
 • Nieufność
 • Obojętność
 • Nieznajomość

Jego główny już wtedy konkurent Andrzej Duda mógł liczyć na zaufanie 23%, a nieufność deklarowało 16%. Warto zaznaczyć, że na tym etapie kampanii Andrzeja Dudy nie kojarzyło aż 36% Polaków. Różnica w zaufaniu pomiędzy Bronisławem Komorowskim a Andrzejem Dudą wynosiła aż 55 p.p.

Finał tej historii wszyscy znamy, prezydentem został Andrzej Duda pokonując w II turze wyborów Bronisława Komorowskiego stosunkiem 51,5% do 48,5%.

Przeczytaj także

Najświeższa prognoza prezydencka StanPolityki.pl

W najnowszej prognozie prezydenckiej Andrzej Duda wciąż na zdecydowanym prowadzeniu, choć z małym spadkiem. Niewielkie roszady na kolejnych miejscach oraz zaskakujące wyniki II tury...