Kampania prezydencka 2020 – tematy, które dzielą

Autor: Stan Polityki 5 lutego 2020

Kampania przed wyborami prezydenckimi nabiera coraz większego tempa, a my sięgamy po analizę tematów, które na pewno będę rozgrzewać dyskusję w najbliższych miesiącach. Sprawdzamy, co elektoraty poszczególnych kandydatów sądzą o ewentualnej podwyżce 500+, rozszerzeniu niedziel wolnych od handlu oraz obecności krzyża w sali plenarnej Sejmu.

Wyższe 500+

W styczniowym badaniu IBSP zapytano też o to, czy świadczenie “ Rodzina 500+” powinno być podnoszone, wraz ze wzrostem inflacji oraz cen. 

Wśród chcących oddać głos na Andrzeja Dudę w I turze wyborów prezydenckich przeważa przekonanie, że 500+ powinno być podnoszone (50,88% zdecydowanie tak i raczej tak). Odpowiedzi zdecydowanie nie udzieliła ponad ⅕ wyborców kandydata PiS (23,28%), a raczej nie 9,60%. 16,24% głosujących na A. Dudę nie była w stanie zająć stanowiska w tej sprawie. 

W przypadku elektoratu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej dominują przeciwnicy podnoszenia 500+ wraz z inflacją i wzrostem cen (64,61% zdecydowanie nie oraz 12,48% raczej nie). Za wzrostem świadczenia jest 12,22% wyborców kandydatki KO, a 10,69% z nich udzieliło odpowiedzi ani tak, ani nie. 

Wśród wyborców pozostałych kandydatów na Prezydenta dominuje przekonanie, że 500+ nie powinno być podnoszone w związku z inflacją i rosnącymi cenami. Odpowiedzi zdecydowanie nie oraz raczej nie udzieliło: 61,91% popierających Szymona Hołownię (jednak przy ¼ głosów poparcia dla wzrostu świadczenia), 65,57% głosujących na Władysława Kosiniaka-Kamysza, 77,45% wybierających Roberta Biedronia i aż 81,48% stawiających na Krzysztofa Bosaka. 

Niedziele wolne od handlu

Grudniowe badanie IBSP przyniosło odpowiedź na pytanie: “Czy popiera Pan(i) rozszerzenie zakazu handlu na każdą niedzielę miesiąca, które będzie obowiązywać od 2020 roku?”. 

Za rozszerzeniem zakazu niedzielnego handlu opowiedzieli się przede wszystkim wyborcy Andrzeja Dudy (48,72% odpowiedzi zdecydowanie tak oraz 7,29% raczej tak). Przeciwnych takim regulacjom jest 26,53% głosujących na obecnego Prezydenta, a 17,46% z nich nie ma jasnego stanowiska w tej kwestii. 

Elektorat Małgorzaty Kidawy-Błońskiej popiera rozszerzanie handlu w niedzielę zaledwie w 12,99%, a aż 66,58% jej wyborców jest przeciwnych takim regulacjom. Ponad ⅕ wyborców kandydatki KO nie ma zdania w tej sprawie. 

Zarówno w przypadku Szymona Hołowni, jak i Krzysztofa Bosaka przeciwna rozszerzaniu zakazu handlu w niedzielę jest ponad połowa ich wyborców (odpowiednio 53,62% i 54,73%). Z kolei odsetek tych, którzy uważają zaostrzenie regulacji dot. zakazu handlu w niedzielę za trafny kierunek, jest nieco wyższy w przypadku głosujących na Krzysztofa Bosaka (29,21%), niż na Szymona Hołownię (26,06%).

W przypadku kandydata PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Lewicy (w grudniowym badaniu IBSP był nim Adrian Zandberg), brak poparcia dla rozszerzania zakazu handlu w niedzielę wyraziło odpowiednio 66,63% oraz 67,99% wyborców. Jeżeli chodzi natomiast o poparcie dla zamkniętych w niedzielę sklepów, jest ono udziałem 20,59% elektoratu kandydata PSL i 15,22% kandydata Lewicy.

Krzyż w sali plenarnej Sejmu

W badaniu IBSP sprawdziliśmy także, co elektoraty poszczególnych kandydatów na Prezydenta sądzą o obecności krzyża w sali plenarnej Sejmu. 

Najwięcej zwolenników tego, by krzyż pozostał w Sejmie ma Andrzej Duda (94,50%), przy zaledwie 5,50% przekonanych o tym, że krzyż powinien zostać zdjęty. 

Zdecydowanie bardziej podzieleni są głosujący na Małgorzatę Kidawę-Błońską. Wśród jej wyborców za pozostawieniem krzyża na sali plenarnej jest 46,32%, a przeciwko temu opowiada się 53,68% z nich.  Więcej zwolenników usunięcia krzyża z Sejmu, niż jego pozostawienia znajduje się także w elektoracie kandydata Lewicy na Prezydenta (w grudniowym badaniu IBSP pytaliśmy o Adriana Zandberga). Zdjęcia krzyża chcę 60,24% z nich, a jego pozostawienia 39,76%.

Z kolei wyborcy zarówno Szymona Hołowni, Władysława Kosiniaka-Kamysza z PSL oraz Krzysztofa Bosaka bardziej skłaniają się ku temu, by krzyż pozostał na sali plenarnej Sejmu (kolejno: 74,63%, 68,15% oraz 84,39% głosujących).  Tym samym usunięcia krzyża chciałoby 25,37% wyborców Szymona Hołowni, 31,85% elektoratu Władysława-Kosiniaka Kamysza oraz 15,61% stawiających na Krzysztofa Bosaka. 

Komentarz Łukasza Pawłowskiego

Co nam mówią odpowiedzi na te trzy pytania o rozpoczynającej się kampanii wyborczej? To oczywiście tylko wycinek tematów, które mogą stać się osią politycznego sporu, ale wyraźnie widać, że gdy rozmawiamy o tematach gospodarczych, elektorat obecnego Prezydenta jest w nich w kontrze do elektoratów pozostałych kandydatów, w tym Krzysztofa Bosaka z Konfederacji, na którego głosy liczy Andrzej Duda w I, a przede wszystkim w II turze. Sytuacja zmienia się, gdy wchodzimy na tematy światopoglądowe, tu sytuacja się zmienia i poglądy wyborców Andrzeja Dudy oraz Szymona Hołowni i Krzysztofa Bosaka są bardziej zbieżne.

Dziś wydaje się, że wiele będzie zależeć od tego, o czym będzie ta rozpoczynająca się kampania. Jeżeli skoncentruje się na gospodarce, podwyżkach czy sprawach społecznych wtedy obecnemu Prezydentowi będzie trudno skupić wokół siebie ponad 50% wyborców. Jego zadanie będzie jednak ułatwione, jeśli kampania będzie przebiegać wokół tematów światopoglądowych, tak jak miało to miejsce w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Od dziś zaczyna się walka sztabów, by wygrała jedna z tych narracji. 

Przeczytaj także

Najświeższa prognoza prezydencka StanPolityki.pl

W najnowszej prognozie prezydenckiej Andrzej Duda wciąż na zdecydowanym prowadzeniu, choć z małym spadkiem. Niewielkie roszady na kolejnych miejscach oraz zaskakujące wyniki II tury...