Młodzi zdecydują o wyniku wyborów?

Autor: Stan Polityki 21 lutego 2020

Prawie 2 miliony nowych wyborców, którzy jeszcze nie głosowali w wyborach prezydenckich, może zadecydować kto będzie Prezydentem Polski. Dzisiejsi 18-22-latkowie to być może klucz do sukcesu w najważniejszych wyborach prezydenckich od lat. Czego chcą młodzi i komu uda się przeciągnąć ich na swoją stronę?

Nowi wyborcy (18-22 lata)

Co roku pełnoletność osiąga około 400 tys. osób, te nowe roczniki a łącznie od 2015 roku jest ich już prawie 2 miliony osób to zupełnie nowe spojrzenie na politykę. Chyba jeszcze nigdy tak wiele nie zależało od głosów tych, którzy nie musieli wybierać pomiędzy Bronisławem Komorowskim a Andrzejem Dudą, nie pamiętają Donalda Tuska w roli Premiera a Prawo i Sprawiedliwość przez całe ich dorosłe życie to partia władzy. Czy tradycyjny bunt młodych w stosunku do władzy zadecyduje o wyniku wyborów? Czy młodzi przeważą szalę w sytuacji tak wielkiej polaryzacji społeczeństwa i podziale Polski na dwa niemal równe obozy? Kto ma największą szansę na zdobycie ich zaufania i poparcia?

W 2015 r. królował Paweł Kukiz

Late poll IPSOS po I turze wyborów prezydenckich 2015 r. (18-29 lat)

Badania nie ułatwiają nam zadania, wrzucając grupę najmłodszych wyborców do przedziału 18-29 lat, co zaciemnia nam obraz, czego chcą wchodzący na rynek wyborczy najmłodsi wyborcy. Dzięki badaniom exit poll wiemy jednak, że w 2015 roku grupę 18-29 zdominował Paweł Kukiz, zdobywając 41,6% głosów wśród najmłodszych wyborców. Drugi był Andrzej Duda, który niespodziewanie wygrał I turę i ostatecznie został Prezydentem w drugiej. Bronisław Komorowski mógł wśród młodych liczyć na zaledwie 14,40% poparcia, a niewiele gorzej od niego wypadł Janusz Korwin-Mikke z wynikiem 12,30%. Młodzi wyborcy wybrali nowego w polityce Pawła Kukiza i Andrzeja Dudę odrzucając urzędującego Prezydenta jako przedstawiciela władzy. Było to jeszcze bardziej widoczne w II turze wyborów, gdzie Andrzej Duda zdecydowanie wygrał wśród młodych z Bronisławem Komorowskim stosunkiem 60% do 40%, co było jednym z powodów porażki Prezydenta i rozpoczęło serię zwycięstw PiS.

W 2020 r. młodzi postawią na Andrzeja Dudę

Sondaż prezydencki IBSP styczeń 2020 (18-29 lat)

Jeżeli spojrzymy na dane z badań IBSP to w grupie 18-29 w I turze wyborów liderem jest Andrzej Duda z poparciem około 30% (jest to jednak dużo mniej niż poparcie ogółem dla Andrzeja Dudy sięgające 43-45%). Na kolejnych miejscach są Szymon Hołownia, Robert Biedroń i Krzysztof Bosak (tu dominują głównie mężczyźni). Najgorzej w tej grupie wypada Małgorzata Kidawa-Błońska i Władysław Kosiniak-Kamysz, co powinno być znakiem ostrzegawczym dla kandydatki KO. To właśnie wśród osób w wieku 18-29 lat najwięcej jest tych, którzy nie wiedzą jeszcze, na kogo oddadzą swój głos w I turze (prawie 15%). Jeszcze bardziej jest to widoczne w II turze, gdzie co czwarty młody wyborca jeszcze nie wie, na kogo zagłosuje w starciu Andrzej Duda – Małgorzata Kidawa-Błońska lub nie wybiera się na II turę. Jest to zdecydowanie najliczniejsza grupa, która najwyraźniej nie odnajduje się w obecnym podziale polityczny w kraju. Czy zatem uda się którejś stronie przekonać młodych do swoich racji i przeważyć szalę zwycięstwa na swoją stronę? W przypadku niemal remisowej II tury, to młodzi mogą wybrać nowego Prezydenta Polski. 

Czego chcą młodzi?

Poglądy polityczne młodych (18-29 lat)

Zacznijmy od poglądów politycznych. Jak pokazało grudniowe badanie IBSP aż ⅓ młodych (w wieku 18-29 lat) nie potrafiła wskazać swoich poglądów politycznych w tradycyjnej skali prawica – lewica. Także ⅓ wskazała, że ma poglądy prawicowe a tylko 15%, że utożsamia się z lewicą. Co ciekawe, to właśnie w tej grupie wiekowej jest największy odsetek tych, którzy nie potrafią określić swoich poglądów, po raz kolejny udowadniając, że młodzi coraz bardziej wymykają się tradycyjnym podziałom.

Stosunek do wiary wśród młodych (18-29 lat)

 • Wierzący, regularnie praktykujący
 • Wierzący, nieregularnie praktykujący
 • Wierzący, ale niepraktykujący
 • Niewierzący

Podział religijny też nie jest jednoznaczny. Wśród osób w wieku 18-29 lat co piąta osoba deklaruje, że jest niewierząca (najwyższy odsetek wśród wszystkich przedziałów wiekowych), ⅓ wskazuje, że jest wierząca regularnie praktykująca (najniższy odsetek wśród wszystkich przedziałów wiekowych), a kolejna ⅓ wierzy, ale nie praktykuje (znowu najwyższy odsetek wśród wszystkich grup wiekowych).

Młodzi (18-29 lat) a stosunek do możliwej waloryzacji 500+

 • Zdecydowanie nie popieram
 • Raczej nie popieram
 • Ani popieram, ani nie popieram
 • Raczej popieram
 • Zdecydowanie popieram
 • Nie wiem/Trudno powiedzieć

Przedstawia nam to obraz młodych, którzy kolejny raz wymykają się prostym podziałom i nie dają się zaszufladkować.  Co wiemy jeszcze o młodych? 65% z nich nie chce, by podnosić wysokość 500+ (najwyższy odsetek przeciwny waloryzacji wśród wszystkich grup wiekowych).

Czy walka ze smogiem powinna być priorytetem rządu (18-29 lat)

 • Zdecydowanie nie
 • Raczej nie
 • Ani tak, ani nie
 • Raczej tak
 • Zdecydowanie tak
 • Nie wiem/Trudno powiedzieć

Także 65% uważa, że walka ze smogiem powinna być priorytetem, a aż 80% twierdzi, że ochrona środowiska i ograniczenie zużycia plastiku powinny być wśród najważniejszych zadań rządu.

Czy ochrona środowiska (m.in. ograniczenie użycia plastiku) powinna być priorytetem rządu (18-29 lat)

 • Zdecydowanie nie
 • Raczej nie
 • Ani tak, ani nie
 • Raczej tak
 • Zdecydowanie tak

To tylko wycinek z badań IBSP na temat aktualnych tematów społecznych, ale jedno staje się jasne, nie ma dziś w Polsce partii a tym bardziej kandydata na Prezydenta, który w zdecydowany sposób adresowałaby swój program do tej grupy wyborców. 

Młodzi coraz bardziej wypisują się z podziału politycznego obowiązującego w Polsce od 2005 roku na PiS i anty PiS (zapoczątkowany 15 lat temu od starcia Donalda Tuska z Lechem Kaczyńskim w wyborach prezydenckich). Obecni kandydaci mają niecałe 90 dni na znalezienie sposobu, by te 2 miliony wyborców, które w wyborach prezydenckich jeszcze nigdy nie głosowały, postawiło właśnie na nich, być może wskazując nowego Prezydenta.

Przeczytaj także

Najświeższa prognoza prezydencka StanPolityki.pl

W najnowszej prognozie prezydenckiej Andrzej Duda wciąż na zdecydowanym prowadzeniu, choć z małym spadkiem. Niewielkie roszady na kolejnych miejscach oraz zaskakujące wyniki II tury...