Pierwszy sondaż prezydencki IBSP w nowym roku

Autor: Stan Polityki 19 stycznia 2020

Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla Wirtualnej Polski i Stanpolityki.pl Andrzej Duda utrzymuje wysokie prowadzenie w pierwszej turze wyborów. Druga tura, gdyby do niej doszło, to remis pomiędzy urzędującym Prezydentem a Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Andrzej Duda z dużą przewagą w I turze

Według badania obecny prezydent ma poparcie na poziomie 43,73%, co jest małym spadkiem (o 0,16 p.p.) od poprzedniego sondażu przeprowadzonego przez IBSP pod koniec grudnia. Najwyższy jak dotąd wynik kandydat Prawa i Sprawiedliwości otrzymał we wrześniu (44,78%). Oddanie głosu na Małgorzatę Kidawę-Błońską deklaruje 26,61% Polaków, czyli o 0,31 p.p. więcej niż w grudniu. Poparcie kandydatki Koalicji Obywatelskiej było również najwyższe we wrześniu (27,91%). Szymona Hołownię, który zajął trzecie miejsce w I turze wyborów popiera 9,56% osób, co jest spadkiem o 0,18 p.p. od zeszłego miesiąca. Czwarte miejsce z 7,77% należy do Władysława Kosiniaka-Kamysza, który zyskał 0,51 p.p. w porównaniu z wynikiem z grudnia. Po raz pierwszy w sondażu IBSP pojawił się Robert Biedroń, który otrzymał 7,26% głosów. Ostatnim kandydatem jest Krzysztof Bosak, a jego poparcie (5,07%) jest niższe o 0,33 p.p. niż w ostatnim badaniu.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/remderk/domains/stan.dev-imado.pl/public_html/wp-content/themes/stanpolityki/partials/fpage/sondaz.php on line 5

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory Prezydenta Polski, na którego z proponowanych kandydatów oddał(a)by Pan(i) swój głos?

(IBSP, 14-16.01.2020)

Andrzej Duda
Małgorzata Kidawa-Błońska
Szymon Hołownia
Władysław Kosiniak-Kamysz
Robert Biedroń
Krzysztof Bosak
Data: 14-16.01.2020 Źródło: IBSP Metoda badawcza: CATI Wielkość próby: 1001 Frekwencja:

II tura bez faworyta

Wybory Prezydenckie 2020 II tura (styczeń 2020)

Zobacz

Jeżeli w II turze znajdą się Andrzej Duda i Małgorzata Kidawa-Błońska ich wyniki byłyby niemal identyczne (46,65% do 46,48%), a o zwycięstwie zadecydowaliby wyborcy niezdecydowani na kogo oddać głos w II turze, w badaniu IBSP jest ich prawie 7%.

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej niweluje swoją różnicę do Andrzeja Dudy z I tury głównie dzięki przepływom od pozostałych kandydatów, którzy nie weszliby do II tury. Taką postawę deklaruje 78% wyborców Roberta Biedronia, 85% zwolenników Władysława Kosiniaka-Kamysza i 60% osób, które wcześniej poparły Szymona Hołownię. Andrzej Duda przejmuje większość głosów tylko od Krzysztofa Bosaka, oddanie głosu na obecnego Prezydenta w II turze deklaruje 44% wyborców kandydata Konfederacji. Problemem dla obecnego prezydenta może być też fakt, że ⅓ wyborców Krzysztofa Bosaka deklaruje, że nie pójdzie na II turę wyborów.

Kogo popierają wyborcy poszczególnych partii politycznych?

96,58% wyborców Prawa i Sprawiedliwości zadeklarowało w I turze oddanie głosu na Andrzeja Dudę. Zwolennicy Koalicji Obywatelskiej są mniej lojalni, Małgorzata Kidawa-Błońska może liczyć na ich poparcie na poziomie 72,40%. Prawie 10% z nich planuje oddać głos na Szymona Hołownię. Tylko 38,34% osób popierających Nową Lewicę deklaruje poparcie dla jej kandydata Roberta Biedronia, 27,16% z nich wesprze kandydatkę Koalicji Obywatelskiej a prawie 18% Szymona Hołownię. Najwięcej głosów zwolenników Konfederacji przypadnie Krzysztofowi Bosakowi (51,88%) i Andrzejowi Dudzie (18,25%). Władysław Kosiniak-Kamysz jest najbardziej popularnym kandydatem wśród osób popierających Polskie Stronnictwo Ludowe (56,10%), z kolei prawie 16% wyborców PSL chce w I turze głosować na obecnego prezydenta.

Jutro w Wirtualna Polska i na Stan Polityki wyniki badania, kto jest najpopularniejszym kandydatem drugiego wyboru w wyborach prezydenckich.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 14-16.01.2020 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1001 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Najświeższa prognoza prezydencka StanPolityki.pl

W najnowszej prognozie prezydenckiej Andrzej Duda wciąż na zdecydowanym prowadzeniu, choć z małym spadkiem. Niewielkie roszady na kolejnych miejscach oraz zaskakujące wyniki II tury...