Prognoza wyborcza – wybory prezydenckie 2020

Autor: Stan Polityki 9 lutego 2020

Po prognozie parlamentarnej czas na przewidywania Stanu Polityki dotyczące wyborów prezydenckich. Czy Andrzej Duda ma jakiekolwiek szanse na wygranie już w I turze? Jaki dystans dzieli Szymona Hołownię od Małgorzaty Kidawy-Błońskiej? Prognozujemy, co wydarzy się w wyborach 10 maja.

Prognoza wyników I tury

Zgodnie z prognozą przygotowaną przez StanPolityki.pl, żaden z kandydatów nie może liczyć na zwycięstwo w I turze głosowania. Andrzej Duda w majowych wyborach może spodziewać się poparcia na poziomie 46,17%, z kolei druga Małgorzata Kidawa-Błońska 26,45%. Prognozowane poparcie Szymona Hołowni wyniesie 9,57%. Robert Biedroń, zgodnie z naszą prognozą będzie oscylować wokół 8% poparcia (8,32%), a Władysław Kosiniak-Kamysz może się spodziewać rezultatu na poziomie 5,21%. Kandydat Konfederacji, Krzysztof Bosak będzie mógł liczyć na 4,28%. 

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/remderk/domains/stan.dev-imado.pl/public_html/wp-content/themes/stanpolityki/partials/fpage/sondaz.php on line 5

Wybory prezydenckie - prognoza wyniku

luty 2020

Andrzej Duda
Małgorzata Kidawa-Błońska
Szymon Hołownia
Robert Biedroń
Władysław Kosiniak-Kamysz
Krzysztof Bosak
Data: luty 2020 Źródło: Stan Polityki Metoda badawcza: prognoza Wielkość próby: - Frekwencja: -

A. Duda – maksymalny i minimalny wynik wyborczy (prognoza luty 2020)

 • Max
 • Min
Zobacz

Na jaki najwyższy wynik może liczyć Andrzej Duda? Zgodnie z naszym modelem maksimum, na które może liczyć urzędujący Prezydent to 49,57%, z kolei najniższy wynik, jaki uzyska to 43,02%.

Andrzej Duda – prognoza wyniku (luty 2020)

Zobacz

M. Kidawa-Błońska – maksymalny i minimalny wynik wyborczy (prognoza luty 2020)

 • Max
 • Min
Zobacz

W przypadku Małgorzaty Kidawy-Błońskiej najwyższy wynik, na jaki może liczyć w I turze to 28,81%, a najniższy rezultat, jaki jest w stanie osiągnąć to 23,90% poparcia.

Małgorzata Kidawa-Błońska – prognoza wyniku (luty 2020)

Zobacz

S. Hołownia – maksymalny i minimalny wynik wyborczy (prognoza luty 2020)

 • Max
 • Min
Zobacz

Co ciekawe, nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę najgorszy wynik kandydatki KO (23,90%) i najlepszy możliwy wynik Szymona Hołowni (11,28%) wciąż widzimy, że szanse S. Hołowni na przeskoczenie M. Kidawy-Błońskiej w walce o I turę to mrzonka, bo różnica ich wyników sięga 12,62 p.p. (a zauważmy, że możliwy najgorszy wynik S. Hołowni w naszej prognozie to 6,24%).

Szymon Hołownia – prognoza wyniku (luty 2020)

Zobacz

W. Kosiniak-Kamysz – maksymalny i minimalny wynik wyborczy (prognoza luty 2020)

 • Max
 • Min
Zobacz

Prognozowany wynik Władysława Kosiniaka-Kamysza oscyluje pomiędzy najlepszym 7,93%, a najgorszym 3,58%, z kolei dla Roberta Biedronia maksymalna wartość to 10,18%, a minimalna 6,71%.

R. Biedroń – maksymalny i minimalny wynik wyborczy (prognoza luty 2020)

 • Max
 • Min
Zobacz

K. Bosak – maksymalny i minimalny wynik wyborczy (prognoza luty 2020)

 • Max
 • Min
Zobacz

Jak pokazuje nasz model, kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak maksymalnie zdobędzie 5,80%, a w przypadku jego najgorszego wyniku będziemy mogli mówić o 3,30%.

Tym samym Andrzej Duda ma 81,30% szans na wynik od 45% do 47,99%, Małgorzata Kidawa-Błońska ma z kolei 91,40% szans na uzyskanie od 25% do 27,99%, a Szymon Hołownia może liczyć się z tym, że na 84,80% zdobyłby poparcie od 8% do 10,99%. Patrząc na wyborcze szanse Władysława Kosiniaka-Kamysza widzimy, że miałby on 87,40% szans na wynik od 4% do 6,99%, a Robert Biedroń może liczyć na rezultat od 7% do 9,99%, z tym że z szansami na poziomie 98,00%. W przypadku Krzysztofa Bosaka możemy mówić o 100% szans na poparcie sięgające od 3% do 5,99%.

 

Gdzie wgrywa A. Duda a gdzie M. Kidawa-Błońska?

Z naszej prognozy wynika, że Andrzej Duda w I turze wyborów ma szansę zająć pierwsze miejsce we wszystkich 16 województwach. Taki wynik udało się osiągnąć do tej pory tylko Aleksandrowi Kwaśniewskiemu w 2000 roku. 

Jeżeli weźmiemy natomiast pod uwagę Polskę podzieloną na powiaty, kandydatka KO ma szansę na lepszy wynik od A. Dudy w I turze w 21 powiatach. 

Gdzie wygrywa A. Duda a gdzie kandydaci opozycji?

Opracowując naszą prognozę wyniku wyborów prezydenckich, wzięliśmy także pod uwagę to, jak wypada wynik Andrzeja Dudy w I turze, w zestawieniu z łącznym rezultatem kandydatów opozycyjnych, a więc Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Szymona Hołowni, Roberta Biedronia oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza. W tym ujęciu urzędujący Prezydent zwycięża w sześciu województwach (podlaskie, lubelskie, podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie, łódzkie), a pozostałe 10 przypada kandydatom opozycyjnym.

Trzeci kandydat

Rozpatrując z kolei poparcie trzeciego kandydata w I turze, którym najczęściej jest Szymona Hołownia bądź Robert Biedroń widzimy, że S. Hołownia wygrywa z R. Biedroniem w 14 z 16 województw, a kandydat Lewicy może liczyć na przewagę tylko w województwach śląskim i dolnośląskim. 

Przeczytaj także

Najświeższa prognoza prezydencka StanPolityki.pl

W najnowszej prognozie prezydenckiej Andrzej Duda wciąż na zdecydowanym prowadzeniu, choć z małym spadkiem. Niewielkie roszady na kolejnych miejscach oraz zaskakujące wyniki II tury...