Rośnie poparcie dla Andrzeja Dudy – sondaż IBSP

Autor: Stan Polityki 23 lutego 2020

Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla Wirtualnej Polski i Stanpolityki.pl w I turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda w dalszym ciągu wyraźnie wyprzedza pozostałych kandydatów i zyskuje poparcie. Również w II turze górą jest obecny Prezydent w starciu ze wszystkimi potencjalnymi przeciwnikami. 

Niewielkie zmiany w I turze

Jak pokazują wyniki badania, Prezydent Andrzej Duda w I turze wyborów prezydenckich mógłby liczyć na poparcie na poziomie 45,16%, czyli o 1,43 p.p. wyższe niż w styczniowym sondażu IBSP. Drugie miejsce zajmuje niezmiennie Małgorzata Kidawa-Błońska z wynikiem 26,42% (spadek o 0,19 p.p. względem stycznia). Oddanie głosu na trzeciego Roberta Biedronia deklaruje 8,78% wyborców. Jest to wzrost o ponad 1,5 p.p. Szymon Hołownia może liczyć na 8,06% głosów (spadek o 1.5 p.p.), a poparcie dla Władysława Kosiniaka-Kamysza wynosi obecnie 6,56%, czyli o 1,21 p.p. mniej niż w poprzednim sondażu IBSP. Również Krzysztof Bosak stracił względem poprzedniego badania. Oddanie głosu na kandydata popieranego przez Konfederację zadeklarowało 4,44% respondentów, 0,63 p.p. mniej niż w styczniu. Choć obecnie w grze o fotel prezydencki nie pojawiły się nowe nazwiska, 0,58% badanych zadeklarowało, że w wyborach zagłosowałoby na kandydata spoza powyższej szóstki.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/remderk/domains/stan.dev-imado.pl/public_html/wp-content/themes/stanpolityki/partials/fpage/sondaz.php on line 5

Na którego z proponowanych kandydatów odd(a)by Pan(i) swój głos w I turze wyborów na Prezydenta Polski, które odbędą się 10 maja 2020 roku?

(IBSP, 18-20.02.2020)

Andrzej Duda
Małgorzata Kidawa-Błońska
Robert Biedroń
Szymon Hołownia
Władysław Kosiniak-Kamysz
Krzysztof Bosak
Inny kandydat
Data: 18-20.02.2020 Źródło: IBSP Metoda badawcza: CATI Wielkość próby: 1000 Frekwencja:

Wyborcy PiS i KO najbardziej lojalni

Wyborcy partii, które w wyborach parlamentarnych 2019 dostały się do Sejmu, również w wyborach prezydenckich w większości głosują na kandydatów popieranych przez te ugrupowania. 98,22% wyborców Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich poparłoby kandydaturę Andrzeja Dudy. Na M. Kidawę-Błońską zagłosowałoby z kolei 70,06% elektoratu Koalicji Obywatelskiej i 27,42% osób głosujących na Lewicę. 44,70% wyborców tej partii poparłoby Roberta Biedronia, a 43,67% Polaków popierających Koalicję Polską oddałoby głos na Władysława Kosiniaka-Kamysza. Na Krzysztofa Bosaka, zagłosowałoby natomiast 47,38% elektoratu Konfederacji. Z kolei Szymon Hołownia skupia wokół swojej kandydatury 17,27% wyborców Koalicji Polskiej, 14,14% wyborców Lewicy i 11,01% elektoratu Koalicji Obywatelskiej. Na S. Hołownię zagłosowałoby również 5,88% badanych popierających Konfederację.

Wybory Prezydenckie 2020 II tura (luty 2020)

Zobacz

Jeżeli do drugiej tury wyborów prezydenckich dostaliby się Andrzej Duda i Małgorzata Kidawa-Błońska, to obecny Prezydent miałby większe szanse na zwycięstwo. Andrzej Duda mógłby liczyć na 48,26% głosów, czyli 1,61 p.p. więcej niż w styczniu. Z kolei Małgorzata Kidawa-Błońska w tym samym odstępie czasu straciła 1,26 p.p. poparcia, które obecnie wynosi 45,22%. Nic nie jest jednak przesądzone, ponieważ w dalszym ciągu o zwycięstwie zadecydowałyby osoby, które nie potrafiły określić, na kogo oddałyby swój głos. W badaniu niezdecydowanych było bowiem 6,52% osób i to właśnie oni mieliby wpływ na ostateczny wynik.

 

 

Podobnie jak w poprzednim badaniu Małgorzata Kidawa-Błońska w II turze nadrabia różnicę głosów z I tury dzięki przepływom wyborców od pozostałych kandydatów. Oddanie głosu na kandydatkę z ramienia Koalicji Obywatelskiej deklaruje 81,08% wyborców Roberta Biedronia, 80,83% elektoratu Władysława Kosiniaka-Kamysza i 62,71% wyborców Szymona Hołowni. Z kolei Andrzej Duda mógłby liczyć na poparcie 54,15% wyborców Krzysztofa Bosaka i 16,21% elektoratu Szymona Hołowni. Również 10,21% Polaków głosujących w I turze na Kosiniaka-Kamysza w drugiej zagłosowałoby na Prezydenta. 

W drugiej turze najgorzej wypada Biedroń

IBSP sprawdziło także scenariusz, w którym do II tury z Andrzejem Dudą stają Robert Biedroń, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz. Dwóch ostatnich w teoretycznej drugiej turze wyborów wypada tylko minimalnie gorzej niż Małgorzata Kidawa-Błońska. Szymon Hołownia przegrywa z Prezydentem 48,69% do 44,81% przy 6,50% niezdecydowanych. Władysław Kosiniak-Kamysz przegrywa z Andrzejem Dudą 48,62% do 44,47% przy 6,91% tych, którzy nie potrafią jeszcze zdecydować.  Najgorzej w teoretycznej II turze wyborów wypada Robert Biedroń, który mógłby liczyć tylko na 42,56% przy 51,27% Andrzeja Dudy oraz 6,17% niezdecydowanych.  

 

Przeczytaj także

Najświeższa prognoza prezydencka StanPolityki.pl

W najnowszej prognozie prezydenckiej Andrzej Duda wciąż na zdecydowanym prowadzeniu, choć z małym spadkiem. Niewielkie roszady na kolejnych miejscach oraz zaskakujące wyniki II tury...