Władysław Kosiniak-Kamysz – profil kandydata

Autor: Stan Polityki 19 września 2019

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego od 2015 r., wcześniej Minister Pracy i Polityki Społecznej w latach 2011-2015. W prezydenckim sondażu IBSP, który został zrealizowany w dniach 18-20.02.2020 r. Władysław Kosiniak-Kamysz zajął piąte miejsce z rezultatem 6,56%. Z kolei jak pokazuje marcowa prognoza prezydencka Stanu Polityki, Prezes PSL może liczyć na osiągnięcie wyniku w przedziale od 4,44% do nawet 10,76%.  

Wyborcy Władysława Kosiniaka-Kamysza – podział wg płci

Na Władysława Kosiniaka-Kamysza głosuje więcej mężczyzn (58,12%), niż kobiet (41,88%). Tym samym Władysław Kosiniak-Kamysz jest drugim, po Krzysztofie Bosaku, kandydatem z największym udziałem mężczyzn w elektoracie.

Wyborcy Władysława Kosiniaka-Kamysza – podział wg wieku

 • 18-29
 • 30-39
 • 40-49
 • 50-59
 • 60-69
 • 70 i więcej

1/4 wyborców Władysława Kosiniaka-Kamysza to osoby w wieku 40-49 lat, a drugą co do wielkości grupę (19.,86%) stanowią 60-latkowie. Zarówno grupa osób w wieku 18-29 lat, jak i powyżej 70 lat głosujących na Prezesa PSL oscyluje wokół 16%. Najmniej w elektoracie W. Kosiniaka-Kamysza jest 50-latków i 30-latków (odpowiednio: 12,02% oraz 9,47%).

Wyborcy Władysława Kosiniaka-Kamysza – podział wg wielkości miejscowości

Z kolei, jeżeli chodzi o miejsce zamieszkania elektorat Prezesa PSL to przede wszystkim mieszkańcy wsi (39,05%). Pozostałe grupy elektoratu ze względu na wielkość miejscowości rozkładają się bardzo podobnie i oscylują wokół 15%. Najmniej jest tych mieszkających w największych polskich miastach (14,31%).  

Wyborcy Władysława Kosiniaka-Kamysza – poglądy polityczne

Wśród tych, którzy głosują na Władysława Kosiniaka-Kamysza przeważają wyborcy centrowi (40,09%), a 1/4 deklaruje, że ma poglądy raczej lewicowe. W gronie wyborców Prezesa PSL najmniej jest osób, które określają się jako zdecydowanie prawicowe – zaledwie 2,12%, z kolei 17,24% nie było w stanie umieścić swoich poglądów w klasycznym podziale lewica-prawica.

Wyborcy Władysława Kosiniaka-Kamysza – stosunek do wiary

Głosujący na Władysława Kosiniaka-Kamysza najczęściej deklarują się jako wierzące, regularnie praktykujące (33,37%), a niewiele mniej jest tych, którzy wskazują, że wierzą, ale nie praktykują regularnie (29,81%). Najmniejszą część w elektoracie Prezesa PSL stanowią osoby niewierzące (15,90%).

Na którego z proponowanych kandydatów odd(a)by Pan(i) swój głos w I turze wyborów na Prezydenta Polski, gdyby kandydat wskazany w poprzednim pytaniu nie wziął w nich udziału?

 • Władysław Kosiniak-Kamysz
 • Szymon Hołownia
 • Małgorzata Kidawa-Błońska
 • Robert Biedroń
 • Andrzej Duda
 • Krzysztof Bosak

Warto pamiętać o tym, że to właśnie Władysław Kosiniak-Kamysz najczęściej wskazywany był wśród wyborców jako kandydat drugiego wyboru w przypadku, gdyby kandydat pierwszego wyboru nie wziął udziału w prezydenckim wyścigu. Prezes PSL uzyskał 1/5 wszystkich wskazań. Wyborcy Andrzeja Dudy wskazywali na Władysława Kosiniaka-Kamysza w 13,99%, na pierwszym miejscu Prezesa PSL stawiał też elektora Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (46,07% wskazań). Wyborcy PiS-u, podobnie jak elektorat Prezydenta Dudy, najczęściej wskazują na Władysława Kosiniaka-Kamysza jako kandydata drugiego wyboru (14,09%), z kolei, jeżeli spojrzymy na elektorat Koalicji Obywatelskiej, 34,98% wskazało na lidera PSL-u.

[soundcloud]https://soundcloud.com/user-734283715/prognoza-prezydencka-marzec-2020-lukasz-pawlowski[/soundcloud]  

Przeczytaj także

Inflacja w dobie epidemii i kryzysu

Sprawdziliśmy, jak zmieniała się roczna inflacja na przestrzeni lat w Polsce i w Unii Europejskiej. Jaki procent domowego budżetu stanowią wydatki na żywność w...

Polacy chcą walczyć ze smogiem (Badanie)

Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla PolsatNews.pl oraz StanPolityki.pl zapytał Polaków, czy ich zdaniem walka ze smogiem powinna być priorytetowym działaniem polskich...

Najświeższa prognoza prezydencka StanPolityki.pl

W najnowszej prognozie prezydenckiej Andrzej Duda wciąż na zdecydowanym prowadzeniu, choć z małym spadkiem. Niewielkie roszady na kolejnych miejscach oraz zaskakujące wyniki II tury...